XDisplay Agent
Experience

IPad Tableti Grafik Ekran Olarak Adobe Connect ile Kullanmak

Covid-19 pandemisi nedeniyle önce üniversiteler tatil oldu. Sonra da öğretime, uzaktan eğitim altyapısı olan üniversiteler için, uzaktan eğitim yoluyla devam etme kararı alındı. Bu zor günlerde, çok tartışılan uzaktan eğitim, iyi bir alternatif ya da tamamlayıcı olabileceğini, YÖK dahil herkese hatırlatmış oldu. Üzerinde daha çok konuşmaya-yazmaya değer.. Bu bahsi şimdilik burada bırakalım.

Sayısal işlemleri adım adım gösterme ihtiyacı bulunan ve bu nedenle tahta kullanımı gereken derslerde, bu işi sanal sınıflarda da yapmak (yapabilmek) için destekleyici ekipmanlara ihtihaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için grafik tabletler doğrudan ve çok etkili bir çözüm olsada, en azından, 300-400₺'lik bir maliyeti vardır.

Bu yazının amacı evde-elde olan malzemelerle, düşük maliyetle, bu çözümün alternatifini test etmektir. Elimdeki malzemeler ise:

  • Apple® iPad 9.7" 32GB Wi-Fi Only (2017 Model, 5th Generation, MP2F2LL/A)
  • basit bir Stylus kalem

'den ibarettir.

Bu tableti Windows 10 bir bilgisayara bağlayıp, Stylus kalemin de yardımıyla grafik tablet olarak kullanabilir miyiz?

Öncelikle bu sorunun cevabı "kesinlikle evet"tir. Daha açıkçası, bu çok da yeni olmayan ve basit bir google araması ile yapabileceğiniz bir şeydir. Asıl soru: bu basit çözümün ihtiyacımızı karşılayıp karşılamayacağıdır. Bir başka değişle de bu çözümün ihtiyacımızı ne kadar karşılayacağı sorusudur.

Test etmek için:

  1. Splashtop Wired XDisplay programını (Ücretsiz versiyon) App Store'da arattım, buldum ve IPad'e kurdum.
  2. Bilgisayarıma https://www.splashtop.com/wiredxdisplay adresinden XDisplay ajanının Windows versiyonunu kurdum ve çalıştırdım.

Bilgisayarınızın ekranını klonlayabileceğiniz veya genişletebileceğiniz bu çözümün ilk yönü (ekranını klonlama) bahsettiğimiz kapsamda daha fonksiyoneldir. Adobe Connect'e bağlanıp "Beyaz Tahta"yı paylaştığınızda; Stylus kalem ile istediğinizi yazmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu testin birkaç fotoğrafını ekledim.

Bu aşamadaki değerlendirmem:

Yazı yazmayı yeni öğreniyor gibi Stylus kalem ile yazma egzersizleri yapmanız gerekiyor. Belki de elimdeki kalem basit bir kalem olduğundan mevcut haliyle grafik tablete dönüşmüş IPad'im bana yeterince verimli gelmedi. Grafik bir tablet almak zorunda kalmayabilirim ama orta düzey veya iyi bir Stylus kalem ile yeni bir deneme yapmak ve yazıyı genişletmek için görüşmek üzere..